Przed nami Europejski Tydzień Kodowania, który w tym roku wyjatkowo trwa od 5-20 października. Inicjatywa ma charakter międzynarodowy i ma na celu promowanie programowania i rozwijanie umiejętności cyfrowych.
Nasza szkoła zglosiła się do udziału w tym wydarzeniu, a uczniowie klasy III będą próbowali wykonać 10 zadań, które pokażą im, że programowanie można zastosować na każdym przedmiocie szkolnym, a związane jest z wieloma działalnościami w ich codziennym życiu. Bierzemy jednocześnie udział w konkursie Edu Sense #UczymyDzieciProgramowac, wykorzystując na zajęciach scenariusze zajęć przygotowane przez organizatora, dopasowane do podstawy programowej.
Harmonogram działań:
Event pierwszy - 7 paździrenika 2019 r. Wystartowaliśmy! Dziś uczniowie poznali cel i "Historię Code Week". Rozkodowali też hasło oraz obrazek na macie wirtualnej oraz w kartach pracy. Pracowali grupowo i indywidualnie. Poziom zaangażowania - wysoki!
Event drugi - 8 października. Wydarzenie: "Szukamy kodu w codziennych czynnościach", czyli tworzymy instrukcję mycia zębów, ubierania się i jedzenia śniadania. Proste? Też nam sie tak wydawało ;)
Event trzeci i czwarty - 9 października. Połączyliśmy dwa zgłoszone do konkursu wydarzenia "Kod nie jedno ma imię" oraz "Tworzymy zakodowane obrazy". Uczniowie zakodowali w grupach trzy hasła za pomoca szyfru Cezara, szyfru przestawieniowego i symboli graficznych, a następnie zakodowali obrazy - buźki i jesienne drzewo, zapisując niezbędne koordynaty.
Event piąty- 10 października "Zakodowana orkiestra". W klasie trzeciej sami multiinstrumentaliści ;) Każdy gra na 5 instrumentach perkusyjnych według podanego i samodzielnie utworzonych na potrzeby wydarzenia kodów.
Event szósty - 15 października "Zakodowana gimnastyka". Udział w Webinarze, czyli spotkaniu poprzez łącza internetowe z dziećmi z innych szkół i przedszkoli. Do wykonania proste ćwiczenia gimnastyczne do podanych kodów.
Event siódmy i ósmy - 16 października "Rozszerzamy rzeczywistość" oraz "Nasz przyjaciel Scratch". Dziś poznaliśmy możliwości aplikacji Puzzle AR oraz programowania blokowego w programie Junior Scratch. Powstały trójwymiarowe obrazki z dźwiękiem oraz historyjka z ruchomymi napisami i balonami.
Event dziewiąty - 17 października "Zakodowane bajki, baśnie, opowieści" .Dwie grupy w tajemnicy przed sobą wybrały historię, którą następnie zakodowały za pomocą symboli i stworzyły kod strzałkowy do poruszania się na planszy. Zadaniem drużyny przeciwnej było odgadnięcie tytułu historii i podjęcie się opowiadania według podanych danych. Było śmiesznie, bo w trakcie zajęć okazało się, że obie grupy wybrały "Dzieci z Bullerbyn". Była więc znakomita sposobność, by zobaczyć jak inni, odrębnym sposobem zrealizowali ten sam cel.
Event Dziesiąty - 18 października "Zakodowana matematyka". Dzieci zagrały w grę matematyczną zaproponowaną przez #UczymyDzieciProgramowac, jednak z samodzielnie "przekodowanymi" zasadami. Dziś za cel obraliśmy utrwalenie tabliczki mnożenia i dodawanie. Za komentarz niech posłuży stwierdzenie - wolimy grać w matmę niż w koszykówkę ;) To ostatnie zgłoszone wydarzenie, w którym brała udział klasa III. Wszyscy uczestnicy Tygodnia Kodowania otrzymają dyplomy od codeweek.eu .
LINK DO PAMIATKOWEJ KSIĄŻECZKI
Więcej zdjęc w GALERII
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami w pliku poniżej.
Europejski_Tydzien_Kodowania_____informacja_do_publikacji_na_stronie_internetowej_szkoly.docx