Uczniowie szkoły, pomimo pracy w zmienionych warunkach, uczcili Święto Niepodległości, angażując się z zapałem do zaproponowanych przez nauczycieli działalności.
Najmłodsze dzieci wraz z wychowawczynią Alicją Buda z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Grąblewie miały przyjemność uczestniczyć w aktywnej lekcji historii. Gdy wybiła godzina 11:11, wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, biorąc udział w akcji #SzkołaDoHymnu
Potem Prezes Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Grätz, Piotr Pośpiech oraz członek Maciej Witkowski, przedstawili i omówili na przykładach symbole narodowe Polski oraz kolejno następujące po sobie umundurowania żołnierzy polskich, poczynając od czasów I wojny światowej aż do dnia dzisiejszego.
W nagrodę za wzorowe zachowanie i postawę Patrioty, dzieci otrzymały od gości słodki upominek oraz zafundowano im przejażdżkę wojskowym samochodem osobowym wysokiej mobilności.
Radości dzieci nie było końca, o czym świadczyła okazana euforia i wspólne pożegnanie przed budynkiem szkoły.
Klasa 1 poznała symbole narodowe Polski, korzystając z materiałów plastycznych, aplikacji, a także narzędzi programu Paint. Dzieci dołączyły zdalnie do akcji „Szkoła do hymnu”, a zainspirowane Polonezem g-moll Fryderyka Chopina malowały muzykę za pomocą pomponów w barwach narodowych, przygotowanych razem z rodzicami.
Uczniowie klasy 2 rozpoczęli lekcje od odśpiewania hymnu Polski. Odczytane przez nich opowiadanie „Wolność, równość, niepodległość” posłużyło do rozmów o patriotyzmie i utrwalenia pojęć: flaga i godło.
Klasa 3 odbyła wirtualną wycieczkę i zrealizowała misję związaną z Józefem Piłsudskim. Przechodząc kolejne poziomy prezentacji, dzieci odkrywały ciekawostki z życia Marszałka.
Uczniowie klasy 4 w ramach godziny wychowawczej, uczestniczyli w dyskusji, której celem było uświadomienie im, że obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja i pamięć historyczna, która umożliwia młodym Polakom identyfikować się ze swoim narodem, a także na poczucie odrębności i indywidualności w dobie Zjednoczonej Europy i globalizacji. Na zakończenie lekcji uczniowie tworzyli symboliczne światełka pamięci dla polskich bohaterów.
W ogłoszonym dla klas VI- VIII konkursie na prezentację o Niepodległości Polski, piekną pracę wykonała ucz. Z.Maniecka. Na lekcji historii w kl.5 i 6 dzieci wykonywały zadania z gry edukacyjnej „Godność, Wolność, Niepodległość”.