W bieżącym roku szkolnym, w okresie od listopada do maja, grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 (podprojekt Uczniowskie Laboratoria Internetowe dla klas 4-8). Zespół projektowy stanowiło 12 osób z klas IV-V. W ramach projektu, który w naszej szkole otrzymał nazwę ,,W świecie technologii cyfrowych”, uczniowie zrealizowali szereg różnorodnych działań w celu rozwinięcia swoich kompetencji cyfrowych. W ich realizacji pomogły materiały dostarczone przez organizatorów projektu.
Realizacja projektu przebiegała w trzech etapach. Etapem pierwszym było PRZYGOTOWANIE. Jak nazwa wskazuje, część ta polegała na zaplanowaniu i przygotowaniu do działań, czyli m.in. ustaleniu sposobów i form pracy, określeniu celów projektu.
Cele projektu:
1. Stworzenie zadań i gier edukacyjnych do wybranych przedmiotów
2. Stworzenie modeli robotów, które będą pomagać ludziom
3. Stworzenie modeli systemów inteligentnego miasta i domu
4. Stworzenie filmików pokazujących wpływ technologii cyfrowych
Kolejna fazą projektu było już DZIAŁANIE, czyli realizacja założonych celów. W tym etapie wykonano następujące działania:
- stworzono zadania i gry edukacyjne do wybranych przedmiotów z wykorzystaniem różnych stron internetowych (np. Quizizz, LearningApps, Quizlet),
- stworzono modele robotów i konstrukcji z klocków Lego (zestawy LegoWeDo 2.0), które mogą pomagać ludziom i ułatwiać ich życie (np. wiatraczek na upalne dni, śmieciarka, łapacz owadów),
- stworzono kilka modeli instalacji symulujących działanie systemów inteligentnego miasta i domu (np. sygnalizacja świetlna), dzięki BeCreo.
W stworzeniu robotów pomogło uprzednie poznanie podstaw programowania, które dostarczyła uczniom gra Scottie Go!
Niestety, z powodu pandemii, nie udało się nakręcić filmików pokazujących wpływ technologii na życie człowieka, które miały być realizowane w grupach 3-osobowych. W zamian stworzono filmik podsumowujący przebieg całego projektu.
Ostatnim etapem była prezentacja i ocena efektów działań. Charakter tej fazy uległ zmianie, z powodu pandemii nie przeprowadzono zajęć pokazowych dla uczniów i rodziców. Określono następujące formy prezentacji efektów: filmik podsumowujący, post na profilu szkoły w mediach społecznościowych, wpis na stronie szkoły i artykuł na platformie projektu CSW. Projekt przyczynił się do rozwinięcia kompetencji cyfrowych uczniów. Poznali oni nie tylko ciekawą formę nauki (zadania i gry interaktywne), ale również podstawy programowania i robotyki. Najciekawszym i zarazem najbardziej efektywnym działaniem okazało się tworzenie robotów, co potwierdzają zarówno uczniowie, jak i opiekun zespołu projektowego.
Link do filmiku podsumowującego projekt: https://youtu.be/wVdnJ-6no3A