6 grudnia to wyjątkowa data dla każdego dziecka! Wszyscy pamiętają, że w ten dzień odwiedza nas Mikołaj z podarkami. Uczniowie postanowili powitać Mikołaja ubierając się w czerwone czapeczki i świąteczne sweterki. Dzięki inicjatywie uczniów z samorządu uczniowskiego, cała szkoła była obklejona czapeczkami mikołajkowymi. Kto znalazł ich najwięcej, temu przedstawicielki SU wręczały słodką niespodziankę. Ten dzień był pełen radości i uśmiechów!
"...o kartce pamiętaj"
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a nasza szkoła wzięła udział w akcji społecznej "Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj". Uczniowie piszą życzenia świąteczne na kartkach pocztowych. Zostaną one wręczone seniorom, którzy będą u nas wkrótce gościć. Kartki pozwoliły uświadomić dzieciom jak ważny jest drobny gest życzliwości w stronę osób starszych i samotnych.
E.Zarucka
CYFROWA SZKOŁA WIELKOPOLSK@ 2020
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020, w ramach którego realizujemy projekt ,,W świecie technologii cyfrowych. Jak technologie cyfrowe mogą ułatwić nam życie?” Uczestniczy w nim zamknięta grupa dzieci z klas IV i V.
Projekt ma na celu rozwinięcie kompetencji cyfrowych u uczniów poprzez zajęcia metodą projektu i jest realizowany od listopada 2019 r. do maja 2020 r.. Podczas zajęć uczniowie mają okazję m.in. pracować na tabletach, laptopach i komputerach, poznawać inspirujące portale i materiały edukacyjne, nauczyć się programowania robotów i systemów inteligentnego miasta.
W trakcie listopadowych zajęć uczniowie poznali portale edukacyjne, które mogą ułatwiać im naukę. Sami stworzyli kilka zestawów edukacyjnych i przetestowali ich poziom trudności na kolegach i koleżankach z grupy. Poza tym, dzieci rozpoczęły przygodę z programowaniem, którą będą kontynuować w kolejnych tygodniach.
4
Andrzejki
Wychowawczyni klasy 1, pani Marta Bobrowicz przygotowała swoim uczniom spotkanie andrzejkowe, na które została zaproszona również klasa 3, z którą pierwszaki dzielą salę. Była integracja poprzez wspóne tańce i zabawy. Było wesoło i głośno. Było zaciekawienie, zdziwienie, ale i radość z wywróżonych przepowiedni. Dziękujemy serdecznie Rodzicom za słodkie przysmaki sprezentowane na wspólną imprezę.
Klasa 6 z wychowawczynią Ewą Zarucką, postanowiła w tym samym dniu sprawdzić jakie niespodzianki szykuje im los podczas lania wosku. Stopione świeczki zostały przelane przez klucz, który każdy trzymał, by wróżba się spełniła. Kształty wyszły najróżniejsze i klasa miała sporo zabawy z tworzeniem historii i wizji ich przyszłości zaklętej w kawałku wosku.
12
Nagrody dla aktywnych
26 listopada uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody za udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Wielkopolskim.
Prace mogli podziwiać zaproszeni goście podczas uroczysej Gali w Centrum Kultury RONDO.
Zwycięzcom gratulujemy!
M.Szul
1
Kiermasz bożonarodzeniowy
Już dziś cieszymy się na spotkanie z wszystkimi, którzy odwiedzą nas 8 grudnia podczas drugiego szkolnego kiermaszu bożonarodzeniowego. Mamy nadzieję na równie liczne odwiedziny i miłą atmosferę, jak w ubiegłym roku.
Serdecznie zapraszamy!
Matematyka na wycieczce
W Szkole Podstawowej w Grąblewie odbywają się innowacyjne zajęcia pozalekcyjne z matematyki realizowane w ramach projektu „Wyprawa po sukces”.
Dzięki inicjatywie mamy jednej z uczennic, p. Agnieszce Kubickiej uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach matematycznych, które odbyły się w markecie budowlanym „Mrówka”. Podczas zajęć prowadzonych przez pracowników marketu uczniowie obliczali powierzchnię podłóg i ścian, a następnie planowali zakupy odpowiednich ilości paneli i farb. Poznali również jak posługiwać się suwmiarką, rozmiar jakich produktów podawanych jest w calach oraz ustalali ceny produktów ustalanych na wagę. Lekcja poza salą lekcyjną była okazją do sprawdzenia i utrwalenia zdobytych wcześniej umiejętności. Zaangażowanie uczniów zostało nagrodzone atrakcyjnymi upominkami oraz zaproszeniem na kolejną ekscytującą lekcję.
Młodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do zakładu zegarmistrzowskiego, podczas której zapoznali się bliżej z zawodem zegarmistrza oraz różnymi sposobami odmierzania czasu. Wycieczka stała się inspiracją dla Dawida Balcerka - ucznia klasy V, który przygotował w szkole interaktywną wystawę zegarów. Dawid zaprezentował kilka historycznych zegarów oraz opowiedział kolegom i koleżankom z klasy intrygujące historie z życia zawodowego taty, który przez wiele lat zajmował się naprawą zegarów.
Ostatnią stacją listopadowych wypraw był Urząd Pocztowy w Grodzisku Wlkp. Uczniowie poznali tajemnicę pocztowej sortowni, w której segregowane i ważone są paczki oraz sposoby liczenia banknotów przy pomocy specjalistycznych liczarek.
Na grudzień zaplanowane jest kolejna seria wyjść do miejsc, w których uczniowie zapoznają się z wykorzystaniem matematyki w różnych firmach.
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.D.Bartkowiak
13
Bądź życzliwy - nie hejtuj!
21 listopada, to data, kiedy cały świat ubiera się w radosny, żółty kolor i świętuje Światowy Dzień Życzliwości. W naszej szkole pod opieką pani pedagog Anny Matuszewskiej i opiekuna samorządu, pani Ewy Zaruckiej odbyły się obchody tego święta. W akcję promowania życzliwości wśród dzieci włączyli się wszyscy nauczyciele i uczniowie. Powstały tematyczne gazetki, królowały żółte i pomarańczowe ubrania oraz odbył się krótki apel - przedstawienie mówiący o potrzebie życzliwości w zmieniającym się świecie, też internetowym.
Dzień Życzliwości połączony został z akcją promocyjną, by przeciwdziałać hejtowi w sieci. Każdy uczeń otrzymał pomarańczową sznurówkę i żółtą "złotą myśl na dziś", czyli miłą sentencję, by nikt w tym dniu nie czuł się samotnie ani źle.
11
Przez Afrykę od gniazdka do gniazdka
Wtorkowy wieczór uczennice naszej szkoły spędziły w podróży przez Afrykę. Jak to możliwe? Pod opieką nauczycielek udały się do biblioteki w Grodzisku Wlkp. i uczestniczyły w niezwykłym spotkaniu z podróżnikiem Arkadym Pawłem Fiedlerem. Nazwisko dobrze znane, ponieważ dziadek podróżnika, Arkady Fiedler to znany w świecie autor reportaży, wspomnień z podróży i lektury "Dywizjon 303".
Arkady Paweł Fiedler opowiadał jak autem elektrycznym przemierzał bezdroża Afryki zachodniej. Mówił o kłopotach z źródłami ładowania auta, niezwykłej serdeczności ludzi oraz pięknie czarnego kontynentu.
Na koniec podpisał książkę dedykacją dla uczniów naszej szkoły i pozował do pamiątkowego zdjęcia. Kto nie był na spotkaniu ma okazję poznać szlak podróży przez Afrykę czytając książkę, która znajdzie się w naszej szkolnej bibliotece.
Książka z ostatniej podróży ukaże się w marcu 2020 roku.
Las w jesiennej odsłonie
20 listopada dzieci z klas 0-III podczas swoich pierwszych zajęć z cyklu "Leśne cztery pory roku" odkrywały tajemnice jesiennego lasu w Porażynie. Gospodarz spotkania, pan Tomasz Kałek przekazał w niezwykle przystępny sposób wiedzę o florze i faunie okolicy oraz warstwach lasu. Korzystając ze ścieżki edukacyjnej oraz strony internetowej Nadleśnictwa Grodzisk Wielkopolski uczniowie mogli tą wiedzę utrwalić i skorygować ze swoimi wyobrażeniami. Starsi zapoznali się z działaniem kompasu, by następnie wykorzystać nową umiejętnośc w terenie.
W opowieściach p.Tomasza nie zabrakło ciekawostek, także spoza edukacji przyrodniczej. Wiemy co to są słupki oddziałowe i jak z nich korzystać, kto i w jakim celu zbudował domek Baby Jagi w Porażynie, czym jest bukiew i co czego można ją użyć i wiele,wiele innych. Odbyły się też mini konkursy wiedzy z nagrodami, a na pożegnanie każda klasa otrzymała zestaw podarunków, które do kolejnego spotkania, będą przypominały wszystkim o tej niezwykłej wycieczce.
Darz bór! Do zimy!
2
Warsztaty gipsowe
W poniedziałek, 18 listopada odbyły się warsztaty gipsowe, podczas któych uczniowie klas. 0-IV dowiedzieli się skąd czerpiemy ten minerał oraz jakie są jego rodzaje i zastosowanie, a także samodzielnie (prawie) wykonali odlewy do ciekawych prac plastycznych.
Teatralne imprezy edukacyjne
W dniu 15 listopada uczniowie klas I-III udali się do Centrum Kultury RONDO w Grodzisku Wlkp. na przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt.: "Przyjaciele z Bullerbyn". Dla klasy III była to okazja do porównania wersji literackiej stworzonej przez Astrid Lindgren z wersją sceniczną oraz kolejny krok realizacji projektu "Lekturki spod chmurki". Młodszym, teatralna podróż dała wiele wrażeń, wprowadzając dzieci w świat zabaw, przygód i przyjaźni koleżeńskiej oraz niosła zachętę do zmierzenia się z trzema tomami jednej z najbardziej fascynujcych powieści dzieciństwa.
W tym samym dniu klasa 5 miała wielką radość z uczestniczenia w spektaklu teatralnym "W krainie mitów".
Wydarzenie odbywało się także w Centrum Kultury Rondo. Kiedy uczniowie zasiedli na widowni, zaraz przenieśli się w magiczny świat mitologii greckiej. Scenografia, aktorzy i efekty dźwiękowe sprawiły, że wszyscy poczuli się jak mieszkańcy starożytnej Grecji. Poznali Midasa, Ikara, Syzyfa i Prometeusza.
Sztuka bardzo pomoże piątoklasistom na lekcjach języka polskiego i historii, bo cykle mitów są omawiane właśnie na tych przedmiotach.
3
Archiwum Aktualności